Zobacz całą galerię


Projekty grantowe

Niemal 180 tys. zł popłynie do dziewięciu zespołów i grup zajmujących się muzyką, w tym ludową, folklorem oraz rekonstrukcją historyczną. A wszystko to w ramach pierwszego z trzech projektów grantowych, których realizację zaplanowała LGD Kraina Łęgów Odrzańskich.

Prezes Stowarzyszenia LGD „Kraina Łęgów Odrzańskich” Jarosław Paczkowski podpisał umowę o przyznaniu pomocy na realizację operacji pn. „Zachowanie dziedzictwa lokalnego w Krainie Łęgów Odrzańskich” w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”. Projekt współfinansowany jest ze środków UE.

Projekt grantowy to nowe rozwiązanie wprowadzone w tej perspektywie finansowej oparte na swoistym regrantingu. Najpierw LGD ogłosiło nabór na tzw. grantobiorców i w oparciu o wybrane wnioski opracowało i złożyło swój własny wniosek do samorządu województwa. Otrzymane środki finansowe (choć w dużej część LGD otrzyma je po realizacji w formie refundacji) przekaże wybranym wnioskodawcom na realizację ich zadań, będzie nadzorować ich wydatkowanie, a później rozliczy się całościowo przed województwem.

W pierwszym naborze grantowym, przeprowadzonym w sierpniu 2018 r., LGD Kraina Łęgów Odrzańskich przyznała 9 dotacji na kwotę 175 875,00 zł. Głównym celem projektu jest wsparcie działań z zakresu lokalnych tradycji, obrzędów i dziedzictwa poprzez doposażenie 9 podmiotów z obszaru LGD KŁO między innymi w stroje i kostiumy, instrumenty muzyczne, elementy nagłośnieniowe i inne niezbędne rzeczy związane z działalnością danego zespołu czy grupy. Umowa o przyznaniu pomocy z Województwem Dolnośląskim została zawarta na realizację następujących przedsięwzięć:

  • Stowarzyszenie na rzecz rozwoju lokalnego Warzęgowianie: Zakup strojów ludowych dla zespołu Warzęgowianie,
  • Joanna Galas: Średzka orkiestra dęta w Krainie Łęgów Odrzańskich,
  • Stowarzyszenie rekonstrukcji historycznej "Dziadoszanie": Dziadoszanie z Czarnego Zakątka Krainy Łęgów Odrzańskich,
  • Stowarzyszenie Inicjatyw Społecznych "Nasza Gmina" w Prochowicach: "Kraina Folku"- Festiwal Łęgów Odrzańskich,
  • Stowarzyszenie Aktywne Sołectwo w Gminie Środa Śląska: Kulinianie wizytówką Krainy Łęgów Odrzańskich,
  • Prochowicki Ośrodek Kultury i Sportu: Umuzykalnianie dzieci i młodzieży w Krainie Łęgów Odrzańskich,
  • Stowarzyszenie Aktywnie dla Gminy Ścinawa: Folklorystyczne kolory Krainy Łęgów Odrzańskich,
  • Andrzej Wójcik: Zakup sprzętu nagłaśniającego dla kapeli Biesiadni z Krainy Łęgów Odrzańskich,
  • Fundacja Szacunek: Łęgi Odrzańskie dla seniorów z Zespołu Śpiewaczy Harfa.

Obecnie Zarząd LGD Kraina Łęgów Odrzańskich przygotowuje umowy grantowe, które już w marcu będą zawierane z poszczególnymi grantobiorcami. Budżety zadań wahają się od kilkunastu tysięcy do blisko 50 tys. zł, zatem w ciągu najbliższych miesięcy, kiedy to poszczególne granty będą realizowane, z pewnością zobaczymy realne efekty działań naszych lokalnych zespołów i organizacji, które są przecież wizytówką każdej gminy nadodrzańskiej.

logotypyue__2_

UMOWY NA GRANTY PODPISANE

9 zadań i niemal 180 tys. zł dotacji w ramach pierwszego projektu grantowego realizowanego przez naszą LGD. Kraina Łęgów Odrzańskich wspiera w ramach unijnej inicjatywy LEADER zespoły ludowe, muzyczne i grupy rekonstrukcyjne.

Poniedziałki nie zawsze są dobre, ale ten na pewno zaliczymy i my i nasi grantobiorcy do tych udanych. 25 marca 9 wnioskodawców, a wśród nich i organizacje pozarządowe, jednostka kultury i sami mieszkańcy działający na rzecz swoich zespołów, podpisało umowy o powierzenie grantów w ramach projektu grantowego "Zachowanie dziedzictwa lokalnego Krainy Łęgów Odrzańskich". Środki pozwolą pozyskać nowe stroje, instrumenty, sprzęt i narzędzia, a że planujemy realizację projektu do września tego roku, to przewidujemy, że efekty projektu będą widoczne już na letnich festynach i festiwalach.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z podpisywania umów.

logotypyuegrant

PnWtŚrCzPtSo
     01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31mads_baner2

logo_roben


dzialajlokalniepoziom2
Projekt i realizacja: Studio Avatar - strony www Legnica